Mozaika jest specyficznym rodzajem okładziny charakteryzującym się tym, że z powodzeniem można ją umieszczać zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Składa się z drobnych elementów, te zaś są wykonane zarówno z ceramiki i kamienia naturalnego, jak i metalu.

Obecnie na czele materiałów wykorzystywanych do jej produkcji znajduje się szkło, a choć można znaleźć dla niego zastosowanie w wielu pomieszczeniach, trudno nie dostrzec tego, że mozaika szklana w kuchni jest tą, która cieszy się największym powodzeniem.

Tym, co sprawia, że mozaika szklana nie wychodzi z mody, jest zresztą nie tylko jej niebanalny wygląd. Pomieszczenia w polskich domach są coraz mniej ustawne, a niewielkie elementy, z jakich składa się mozaika można z powodzeniem dopasować do każdej krzywizny i nieregularnej powierzchni. Co ciekawe, choć nie mamy do czynienia z dużymi częściami składowymi, montaż mozaiki szklanej nie jest skomplikowany. Problemów nie generuje także utrzymywanie jej w czystości, choć w tym wypadku duże znaczenie ma regularność podejmowanych przez nas działań.